خبر فوری

راه نجات

معمولا «فرار» در ذهن ما نشانه ضعف و ناتوانی است و البته غالبا هم همین طور است.
* فرار از قبول مسئولیت،
* فرار از انجام وظایف شخصی و اجتماعی،
* فرار از پذیرش حرف حق،
* فرار از میدان جنگ
و بسیاری دیگر از فرارها نشانه ناتوانی و کمبود قدرت، آگاهی و مسئولیت پذیری است و همواره توصیه می شود که باید استقامت نمود و میدان را ترک نکرد.

اما اگر دقت کنیم علت ناپسند بودن همه فرارها این است که با فرار، گوهر ارزشمندی را از دست می دهیم. مثلا کسی که از قبول مسئولیت فرار می کند، گوهر تعهد و اعتماد به نفس را از دست می دهد و آنکه از پذیرش حرف حق فرار می کند گوهر “حق پذیری و جوانمردی” را از دست می دهد.

در این میان فراری هست که با آن فرار نه تنها چیز ارشمندی را از دست نمی دهیم بلکه گوهر بسیار بسیار قیمتی را بدست می آوریم و آن “فرار از گناه” است. بله شیطان های جنّی و انسی همواره دامهایی بر سر راه ما می گسترانند و تلاش می کنند ما را خام کنند و آرام آرام ما را به لبه پرتگاه گناه و نافرمانی خدای مهربان سوق داده و در یک لحظه غفلت ما را به داخل پرتگاه سقوط دهند. پس هرگاه احساس کردیم یک محفل، یک جشن، یک پارتی، یک شغل، یک تفریح، یک معامله و یا یک دوستی، در حقیقت دامی از دامهای شیطان است و ما توان حفظ محیط که نه! حتی توان حفظ خودمان را از آلودگی به گناه نداریم باید به قول قدیمی ها دو پا داریم دوپا هم قرض کرده و با تمام توان از محیط گناه فرار کنیم. این فرار مبارک، دستاوردهای خوبی دارد، پاکی، موفقیت در نبرد با شیطان و بالاخره جلب رضای خداوند از مهمترین آثار این فرار است.

قرآن کریم در سوره مبارکه یوسف اشاره می فرماید که چگونه یوسف پاک از آلوده ترین و خطرناکترین دامهای شیطان گریخت و اجازه نداد با سهل انگاری، دیربه هم گشتن و تردید و شک کاری اتفاق بیافتد که شیطان کام روا گردد.

هنگامیکه یوسف با مقامت سرسختانه همسر عزیز مصر مواجه شد و نتوانست با موعظه و نصیحت او را از سرمستی هوسرانی، به خود آورد احساس کرد اگر بیش از این در آن لغزشگاه بماند خطرناک است و باید خود را از آن محل دور سازد لذا در آیه ۲۵ سوره یوسف می فرماید:
“با سرعت به سوی درِ کاخ دوید تا در را باز کند و خارج شود. همسر عزیز نیز بی تفاوت نماند، او نیز به دنبال یوسف به سوی در دوید تا مانع خروج او شود…”
Link: آیه ۲۵ سوره یوسف

و به این ترتیب یوسف با فرار از محیط گناه با عمل به خدای مهربان اعلام کرد که دوست دارد پاک باشد و خداوند هم او را یاری کرد. نه تنها او را از گناه نجات داد بلکه او را به عزت و عظمتی بی نظیر رساند.

“آری  جایی  که  باید  فرار  را  برقرار  ترجیح داد،    زمینه گناه    است”

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


+ چهار = 11

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>